شیشه سکوریت یا نشکن

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت یا نشکن

شیشه بالکن از شیشه های سکوریت 8 میلی و یا 10 میلی تهیه می شود.
شیشه های سکوریت در کوره های مخصوص المنتال و کانوکشن ، حرارت دیده و سپس با علیات سرد سازی سریع، دارای مقاومتی پنج برابری در برابر ضربه شده اند.
این شیشه های را می توان در انواع مختلفی تهیه کرد.
البته باید توجه داشت که کل عملیات اندازه گیری، برش و تولید بالکن شیشه ای باید قبل از عملیات سکوریت کردن شیشه ها و رفتن به داخل کوره و انجام فرآیند حرارت و شوک حرارتی انجام پذیرد. چرا که شیشه های سکوریت ، قابلیت این را ندارند که بر روی آنها ، برش انجام گیرد.
در عین حال باید گفت که عملا بیشتر انواع فعالیتهایی که به منظور زیبا سازی یا بیشتر کردن وجه دکوراتیو این شیشه های بر روی آنها انجام می گیرد نیز باید قبل از عملیات سکوریت شدن، انجام شود. در مقابل گروه دیگری از این نوع فرایند ها نیز هستند که باید بعد از عملیات سکوریت کردن شیشه ها انجام شود.
و اما انواع کار های مختلفی که می شود بر روی شیشه ها قبل از سکوریت شدن و بعد از سکوریت شدن انجام داد کدام ها هستند؟

عملیات قبل از سکوریت

 • برش زدن
  هر گونه برش ، باید قبل از سکوریت کردن شیشه ها انجام گیرد . چرا که بعد از سکوریت شدن، دیگر امکان انجام برش ، بر روی شیشه های سکوریت (نشکن) وجود ندارد.
 • رفلکس کردن
  برای رفلکس کردن شیشه ها نیز باید قبل از فرایند سکوریت کردن، اقدام کرد.
 • چاپ روی شیشه
  انجام هر نوع چاپ بر روی شیشه های سکوریت از جمله عملیاتی است که باید پیش از انجام فرآیند سکوریت و شوک حرارتی وارد کردن به شیشه ها بر روی آنها انجام گیرد.
 • لعاب و لاک زدن روی شیشه
  لعاب و لاک خوردن شیشه مورد نظر نیز ، باید قبل از رفتن شیشهها به داخل کوره و سکوریت شدن آنها انجام شود.

و اما برخی از فرآیند های دیگر نیز وجود دارد که باید بعد از سکوریت شدن شیشه ها، روی شیشه ها انجام شود.

عملیات بعد از سکوریت

 • عملیات لمینت کردن
  این فرایند، خود یکی از راه های ایمن سازی مضاعف شیشه هاست که علاوه بر خواص شیشه های سکوریت، خاصیت این را نیز دارند که هنگام شکست، قطعات آن از یکدیگر جدا نشده و به اطراف پرتاب و پخش نشوند. این کار در نتیجه چسباندن لایه های مختلف شیشه به وسیله طلق های PVB ایجاد می گردد. در مواقعی که ایمنی بسیار بالایی مد نظر باشد، برای شیشه های میانی، از شیشه سکوریت شده استفاده می گردد. برای همین ، برای لمینت کردن شیشه ها، درصورتی که تصمیم بر استفاده از شیشه سکوریت باشد، باید عملیات سکوریت کردن، پیش از لمینت انجام پذبرد.
 • سند بلاست کردن شیشه
  در مواردی سفارش دهنده، بنا بر مقتضیات مکان مورد نظر خود، اعم از بالکن یا دیگر فضاهایی که از شیشه بالکنی یا شیشه سکوریت و حتی کابین دوش استفاده می شود، نوعی از شیشه مات شده را سفارش می دهد که از زیبایی و ظرافت بیشتری نسبت به دیگر انواع شیشه مات شده، برخوردار است. این نوع شیشه، شیشه سندبلاست شده نام دارد. که به وسیله دستگاه های خاصی انجام می شود. روند کار بدین صورت است که روی سطح شیشه سکوریت شده مورد نظر، شن های مخصوص این کار، با فشار مورد نیاز این تکنولوژی، توسط دستگاه مخصوص پاشیده می شود. بدین وسیله در اثر خراش مختصری که این شن ها و فشار پاشیده شدن شان، بر روی سطح شیشه ایجاد می کنند، سطح نازکی از شیشه برداشته می شود و آن سطح، نوعی نمای مات مخصوص به خود پیدا می کند. برای ایجاد طرح با این روش، باید قبل از انجام عملیات شن پاشی، طرح مورد نظر به وسیله دستگاهی خاص، روی شیشه طراحی می شود. قسمت های مورد نظر ، که نیاز به مات شدن نداشته باشد، توسط لایه چسبی مخصوص ، پوشانده شده و سپس به دستگاه سند بلاست، سپرده می شود. پس از انجام عملیات شن پاشی برچسب ها برداشته شده و به صورت صاف وصیقلی باقی مانده و باقی سطح مات می شود.

  سندبلاست کردن شیشه

  در این روش نیز ، باید شیشه مورد نظر قبل از اینکه روی آن عملیات سند بلاست صورت گیرد ، فرایند سکوریت را طی کرده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *