پنجره های UPVC یا شیشه بالکن ریلی

مزایای بالکن شیشه ای
  • شیشه بالکن چه محاسن و مزایایی نسبت به پنجره های UPVC دارد؟
  • تفاوت سیستم های UPVC با سیستم های بالکنی جمع شو در چیست؟
  • آیا برای پوشش بالکن سیستم بالکن شیشه ای مطلوب تر است یا UPVC ؟

جهت یافتن پاسخ مناسب برای سوالات فوق، لازم است محاسن و معایب هر کدام از سیستم ها را مرور کنیم.

در پنجره های ثابت UPVC به خاطر وجود پروفیل های ضخیم پلاستیکی 20 تا 40 درصد دید لازم و ویو را برای تماشای مناظر روبرو از دست می دهیم. فریم های خیلی ضخیم و پروفیل های میانی زیاد، باعث ایجاد مانع دید از بالکن می شوند.

از لحاظ نظافت نیز در پنجره های یو پی وی سی معمولا اکثریت قسمت ها ثابت بوده و بسته به شکل بالکن چند پنجره بازشوی لولایی تعبیه می شود. لذا نظافت و پاک کردن شیشه از بیرون برای قسمت های ثابت، فوق العاده خطرناک و سخت می باشد. در اینصورت تنها راه نظافت شیشه ها یا بستن داربست جلوی ساختمان می باشد و یا اینکه شخص با آویزان شدن از قسمت های بازشو و تکیه به سیستم جان خود را به خطر بیاندازد !

مورد مهم بعدی که در رابطه با نصب پنجره های pvc برای پوشش بالکن وجود دارد تضاد و ناسازگاری با قوانین و اصول معماری و شهرسازی می باشد. زیرا وقتی بالکنی را با این نوع پنجره ها پوشش داده می شود، جلوه ی بصری نمای ساختمان به کلی آسیب دیده و ظاهری زشت و ناهمگون بوجود می آید که حتی در صورت شکایت و پیگیری سایر ساکنین ساختمان می تواند قانونی جمع آوری شود. به همین دلیل است که اکثریت اعضای هیئت مدیره های ساختمان ها و مجتمع ها با نصب سیستم های ثابت UPVC به شدت مخالف هستند.

نکته قابل بررسی بعدی در این زمینه بهداشت و سلامتی انسان است. زیرا سیستم های upvc به دلیل کاربرد گسترده مواد اولیه پلاستیکی بازیافت شده در پروفیل ها و یراق آلات، دارای مواد سرطان زا بوده که به مرور زمان برای افراد و ساکنین منزل مضر می باشد. حتی با تابیدن مستقیم نور خورشید به سیستم بوی بد پلاستیک به مرور زمان محوطه بالکن را فرا گرفته و آزار دهنده می شود. این نکته را هم نباید فراموش کنیم که اصولا پنجره های upvc در مقابل شرایط جوی و نور خورشید مقاومت خیلی پایین تری نسبت به آلومینیوم دارند و این امر موجب دِفرمه شدن این پروفیل ها در طول زمان می شود.

پنجره ها و سیستم های upvc از لحاظ ایزولاسیون و عدم اتلاف انرژی درصد خیلی بالایی مطلوب و استاندارد می باشند و می توان گفت که از منظر عایق حرارتی بودن نمره قبولی می گیرند، اما ما در بالکن به سبب ذات و خاصیت بالکن نیاز به این حد ایزولاسیون نداریم. بالکن ها عموما قسمتی از منزل هستند که ارتباط فضای داخل و بیرون را محقق می کنند و لزوما نباید دمای هوای بالکن و داخل منزل یکسان باشد. لذا در صورت پوشش بالکن با پنجره های پی وی سی دیگر فضای بالکن مفهوم خود را از دست می دهد و به اتاقی مثل سایر اتاق های خانه تبدیل می شود که دیگر حس بهره مندی و استفاده  و لذت از بالکن و مناظر بیرون از دست می رود.

 

در سیستم شیشه بالکن ریلی جمع شونده بخاطر نبود پروفیل های حائل در وسط سیستم، شما به راحتی به تماشای مناظر زیبا در بالکن تان خواهید پرداخت. زیرا یکپارچگی ویو و دید از بین نمیرود و به سبب پروفیل های آلومینیومی ظریف و شیک، از لحاظ زیبایی شناسی مشکلی پیش نخواهد آمد.

همچنین نظافت و پاک کردن شیشه ها در سیستم های فوق به خاطر باز شدن و روی هم آمدن لنگه های شیشه ای به راحتی و از داخل بالکن قابل انجام بوده و هیچ خطری متوجه افراد نمی شود.

 

بالکن شیشه ای تاشوی ریلی نه تنها ظاهر و نمای ساختمان را بر هم نمی زند بلکه باعث بهبود، ارتقا و زیبایی نمای ساختمان ها می شود. به همین سبب است که نماهای شیشه ای منطبق با قوانین و اصول معماری ساختمان و شهرسازی می باشند.

همچنین سیستم جام بالکن ریلی به لحاظ استفاده از پروفیل های آلومینیومی درجه یک و شیشه های سکوریت (نشکن) و بخاطر باز و بسته شدن کامل سیستم و عبور دادن بیشتر نور خورشید به داخل بالکن و محیط منزل از لحاظ سلامت و بهداشت محیط منزل و بالکن و همچنین افراد خانواده در سطح ممتازی قرار دارد.

 

از لحاظ عایق حرارتی نیز باید گفت که شیشه بالکن نسبت به سیستم های ثابت یو پی وی سی، 10 الی 15 درصد عایق حرارتی کمتری دارند، اما این مساله به سبب خاصیت وجود بالکن در منازل قابل چشم پوشی است. همچنین این میزان عایق بودن نسبت به درب و پنجره های آهنی و یا آلومینیومی قدیمی، به مراتب بالاتر است. لذا به هیچ عنوان نمی توان آنرا بعنوان یک نقطه منفی قابل ذکر برای سیستم شیشه بالکن ریلی تلقی نمود.

 

جهت اطلاعات بیشتر با دفتر آریان جام تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *